14 sierpnia 2021

Jak zadbać o karoserię samochodu?

Samochód wymaga nie tylko okresowego serwisowania, wymiany zużytych elementów czy płynów eksploatacyjnych. Musimy także właściwie zadbać o karoserię, aby była lśniąca, czysta, a jednocześnie zabezpieczona przed korozją. Jak tego dokonać? Wielu z was odpowie zapewne, że najlepszym rozwiązaniem są wizyty w myjni, w której specjalne preparaty ochronią lakier przed matowieniem. To prawda, jednak wiele zabiegów możemy wykonać samodzielnie, a niektóre z nich warto powierzyć specjalistom.

Podstawowe czynności

Podstawowe czynności, które przyczyniają się do odpowiedniego stanu karoserii samochodu, to przede wszystkim regularne odwiedzanie myjni. Może być to nawet myjnia automatyczna, pod warunkiem, że efektywnie czyści karoserię z wszelkich zabrudzeń. Pamiętajcie o bieżącym usuwaniu zabrudzeń takich jak odchody ptaków, które pozostawione na lakierze mogą go odbarwiać. Bardzo ważne jest także zdejmowanie odprysków asfaltu, który w sezonie letnim pojawia się na progach i dolnych fragmentach drzwi.

Najlepszym rozwiązaniem jest więc skorzystanie z usług myjni ręcznej, szczególnie tej o dobrej renomie. Wówczas pracownicy kompleksowo zajmą się oczyszczeniem karoserii, w tym likwidacją wspomnianych wcześniej zabrudzeń stałych. Korzystają ze sprawdzonych środków i sposobów, które gwarantują wysoką efektywność, a jednocześnie są bezpieczne dla lakieru. Cena usługi zależna jest od pakietu, na jaki się zdecydujecie, jednak okresowo warto wybierać rozwiązania kompleksowe, w których sfinansowaniu pomoże pożyczka pozabankowa.

Wizyta u lakiernika

Jeśli natomiast zauważycie odpryski lakieru, czy przebarwienia, które mogą z czasem przerodzić się w ogniska korozji, wówczas jak najszybciej należy odwiedzić zakład lakierniczy. Wtedy możliwa jest punktowa naprawa powłoki karoserii, bez jej kosztownego malowania. Dobrze jest mieć ze sobą specyfikację techniczną samochodu, w której producent wskazuje dokładny kolor lakieru. W sytuacji, w której nie dysponujecie tego rodzaju specyfikacją, doborem barwy i odcienia zajmą się specjaliści.

Nie zawsze jednak przebarwienia widoczne są gołym okiem. Często rozwijają się w miejscach, które trudno dostrzec. Co zrobić w takim przypadku? Jeśli ognisko korozji jest znaczne, wówczas musicie pomalować cały element, który został zaatakowany przez rdzę. Wszelkie koszty usługi sfinansujecie z pożyczki pozabankowej, dzięki czemu wizyta u lakiernika nie będzie nadmiernym obciążeniem dla budżetu domowego.

Artykuł gościnny.

Powiązane treści