Prezerwatywa jest najpopularniejszym środkiem antykoncepcyjnym stosowanym przez mężczyzn. Ma ona wysoki wskaźnik skuteczności ochrony przed niechcianą ciążą. Jednak jej skuteczność definiowana jest odpowiednim sposobem jej stosowania. Mimo że mężczyźni zwykle są pewni swoich umiejętności, to zdarzają się sytuacje w których prezerwatywa pęka, bądź się zsuwa. Wynika to w dużej mierze z jej nieodpowiedniego założenia, a tym samym obniża jej skuteczność. Jak poprawnie założyć prezerwatywę?
Od czego zależy skuteczność założonej prezerwatywy?
Powszechnie wiadomo, że prezerwatywa to najpopularniejszy i jeden z najskuteczniejszych sposobów antykoncepcji, który jest stosowany przez mężczyzn. Nie tylko zapobiega ona przed niechcianą ciążą, ale też chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, jak np. HIV. Zwykle są one wykonane z elastycznego lateksu. Należy uważać jednak, gdyż jej ścianki są cieniutkie i nieodpowiednie przechowywanie, a także zakładanie może łatwo ją uszkodzić. Na skuteczność prezerwatywy wpływa przede wszystkim:
- sposób przechowywania – nie jest odpowiednim noszenie jej w ciasnej kiszeni spodni, a także narażenia na duże wahania temperatury.
- uważnego rozpakowywania z opakowania – nie powinniśmy używać do tego ostrych narzędzi, ani nadmiernej siły.
- nieużywania prezerwatyw, które mogły zostać uszkodzone – nasze podejrzenia, może zwrócić np. zniszczone opakowanie, a także takie, które wygląda na stare.
- odpowiednie jej założenie – w sposób zgodny z instrukcją
- niezwłoczne i ostrożne ściągnięcie po zakończeniu kontaktu seksualnego.
- powstrzymanie się od używania lubrykantów – czyli środków nawilżających zawierających tłuszcze, niszczą one bowiem lateks.
- w razie pęknięcia, niezwłoczne zastąpienie nową.
Pamiętajmy, że skuteczność zależy też od firmy produkującej ten rodzaj antykoncepcji. Najlepiej więc skorzystać z marek, które słyną z dobrego systemu kontroli jakości.
Jak założyć prezerwatywę?
Należy pamiętać, że odpowiednie założenie prezerwatywy, gwarantuje bezpieczną i spokojną zabawę, a także przyjemność. Prezerwatywę należy więc założyć już na samym początku, nawet w trakcie gry wstępnej. Opakowanie powinno być otwarte w miejscu, które zostało wskazane i oznaczone – najczęściej ząbkowanym zakończeniem brzegu. Nie używajmy do tego paznokci, zębów czy ostrych przedmiotów, które mogły by uszkodzić zawartość opakowania. Następnie ostrożnie wyciągamy prezerwatywę, tak by jej zrolowana część znajdowała się na zewnątrz. Jeśli skierujemy ją do wewnątrz, wówczas założymy ją na lewą stronę. Jeśli nie mamy pewności, co do tego która strona jest która, możemy lekko w nią dmuchnąć, co doprowadzi do jej lekkiego rozwinięcia, a my zobaczymy, która strona jest tą właściwą. Końcówkę prezerwatywy lekko ściskamy w palcach, tak by nie zebrało się w niej powietrze, a także usunięte zostało to, które już się znalazło w środku. Nie puszczając końcówki, możemy zacząć nakładać prezerwatywę na penisa, rozwijając ją drugą ręką. Uważajmy w następujących przypadkach:
- jeśli zauważymy, że prezerwatywa się zwija – natychmiast rozwijamy ją z powrotem
- prezerwatywa zsunęła się – należy ostrożnie wyciągnąć ją za otwarty koniec i nałożyć nową
- prezerwatywa pękła – należy ostrożnie wycofać penisa, a pękniętą prezerwatywę, zastąpić nową.
Jak dobrać odpowiednią prezerwatywę?
Podstawową zasadą, jaką powinni się kierować mężczyźni, jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Standardowe prezerwatywy mają szerokość 56 mm, ale znajdziemy też modele o wyszczególnionych rozmiarach np. L czy XL. Są one o większej szerokości, a także zapewniają maksymalną przyjemność ze zbliżenia. Niektóre sklepy erotyczne, mają opcje My Size, umożliwiającą dopasowanie rozmiaru indywidualnie. Warto też dobrać prezerwatywę pod względem grubości ścianek, które zapewnią optymalny poziom bezpieczeństwa, dostosowany do naszych całonocnych planów. Jeśli natomiast zależy nam, by czuć każdy dotyk, wybierzmy nieco cieńsze, które będą mocno przylegać i zapewniać komfort.
Zakładanie prezerwatyw – dobór ze względu na kategorie
Oprócz rozmiaru, Panowie powinni dopasować prezerwatywę również ze względu na poszczególne kategorie. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów, o różnych rozmiarach, kształtach i smakach. Mamy do wyboru prezerwatywy prążkowane lub te z wypustkami. Specjalne traktowanie zyskali również alergicy, dla których przeznaczone są prezerwatywy poliuretanowe. Kategorie prezerwatyw, możemy podzielić na:
- przeznaczone do podstawowej ochrony
- zapewniające większy poziom zbliżenia
- prezerwatywy z dodatkowymi wyróżnikami
- prezerwatywy intensyfikujące przyjemność
- prezerwatywy pozwalające wydłużyć stosunek
Warto więc dobrać odpowiednią do potrzeb swoich, jak i potrzeb partnerki. Zapewni nam to nie tylko ochronę przed nieplanowaną ciążą i chorobami przenoszonymi za pośrednictwem drogi płciowej, ale także zmaksymalizują przyjemność płynącą ze zbliżenia.
Pamiętajmy, że podstawą skutecznej ochrony, jaką ma nam zagwarantować prezerwatywa, jest jej odpowiednie założenie. Nie mogą dostać się pod nią żadne pęcherzyki powietrza, które mogą doprowadzić do jej pęknięcia. Dbajmy też o to, by założyć ją odpowiednią stroną, dzięki czemu zapobiegniemy zsunięciu się podczas stosunku. Tego rodzaju antykoncepcja, przeznaczona dla mężczyzn, charakteryzuje się wysoką ochroną nie tylko przed ciążą, ale także niektórymi chorobami.