19 lipca 2020

Jaki zegarek do garnituru będzie najlepszy?

Jak odpowiednio dobrać zegarek do garnituru?

W dzisiejszych czasach zegarek przestał być wyłącznie narzędziem służącym do sprawdzania godziny – w końcu mamy smartfony i inne urządzenia, z których dużo łatwiej i szybciej odczytać czas. Wypadałoby wobec tego zadać pytanie, czy skoro zegarki nie są nam niezbędne, noszenie ma obecnie jakikolwiek sens? Chociaż nie jest to obowiązek i wiele osób prawdopodobnie świetnie obywa się bez czasomierzy, dla wielu mężczyzn stanowi on niezwykle elegancką ozdobę, symbol statusu społecznego oraz często również finansowego, a także, być może przede wszystkim definicję konkretnego gustu oraz stylu życia. Odpowiednio dobrany zegarek będzie zatem czymś więcej niż tylko dopełnieniem stroju. Istnieje jednakże kilka reguł, których dobrze jest przestrzegać, aby nasz zegarek zarazem uzupełniał, jak i podkreślał nasz wygląd, nie przytłumiając go jednocześnie.

Rodzaje zegarków – który sprawdzi się najlepiej?

Na rynku istnieje pokaźny wybór różnych rodzajów czasomierzy. Różnią się między sobą nie tylko wielkością czy materiałem wykonania, ale także designem, który demonstruje ich przynależność do konkretnego stylu. Jest to o tyle istotne podczas wyboru zegarka, że nie każdy równie dobrze sprawdzi się jako dodatek do formalnego ubioru, jak i niekoniecznie będzie pasować do naszego sposobu bycia i uosobienia.  Oprócz ogólnych zasad, jak dobór mniejszego zegarka do małej ręki czy dopasowanie elementów kolorystycznych do spinek lub paska, ważne są także inne aspekty. Przyjrzyjmy się zatem rodzajom zegarków i zastanówmy, który z nich będzie odpowiedni dla nas i najlepiej sprawdzi się przy garniturze.

Zegarki sportowe

Zegarki zwane sportowymi bardzo łatwo rozpoznać już na pierwszy rzut oka. Charakteryzują się one przede wszystkim dużymi rozmiarami, a ich tarcze bardzo często posiadają znaczną ilość graficznych elementów oraz jasne, wyraźne kolory. Ponieważ zazwyczaj są noszone podczas uprawiania sportu, charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością na ekstremalne warunki. Przeważnie posiadają wysoką wodoszczelność, system wstrząsoodporny, a także różnego rodzaju dodatki, pożądane przez wielbicieli fizycznego wysiłku np. krokomierz, ciśnieniomierz itp. Ich dużym plusem jest materiał wykonania, który musi być nie tylko wytrzymały, ale i lekki i niesprawiający dyskomfortu podczas noszenia – zwykle stosuje się tytan, karbon lub stal szlachetną oraz poliuretan do wykonania paska. Czy jednak tego typu zegarki mogą być noszone do garnituru? Wszystko zależy oczywiście od naszego stylu życia oraz ubioru. Zegarki sportowe będą bardzo dobrze prezentować się na nadgarstku mężczyzny, który żyje aktywnie i lubi wyrażać to swoją aparycją. W przypadku garnituru mniej formalnego z pewnością będą prezentować się bardzo oryginalnie. Jednakże należy mieć na uwadze, że nie każdemu mężczyźnie one przystoją. Duże, wyraźne czasomierze nie sprawdzą się u kogoś, kto pracuje na reprezentatywnym stanowisku, np. dyrektor banku lub szef dużej korporacji – będzie to wyglądało po prostu nieprofesjonalnie. Warto mieć również na uwadze, że zegarki sportowe, ze względu na swój rozmiar, często ciężko ukryć pod mankietami, a ich stałe eksponowanie może być odebrane jako pospolity „szpan”.

Zegarki codzienne

Zegarki na co dzień stanowią najpowszechniejszą i zarazem najbardziej uniwersalną grupę czasomierzy. Stanowią pośrednią propozycję między zegarkami sportowymi oraz klasycznymi. Dlatego będą idealne zarówno do strojów casualowych, jak i do bardziej eleganckich, oficjalnych ubiorów. W sytuacji, kiedy nie mamy ochoty dobierać zegarka do każdej okazji, najlepiej wyposażyć się w jeden codzienny. Takie czasomierze mają spore tarcze oraz paski, jednak nie tak pokaźne jak w przypadku zegarków sportowych – dlatego dużo łatwiej schować je pod mankietami. Najczęściej zegarki codzienne posiadają paski skórzane, ale zdarzają się także takie wyposażone w metalowe bransolety. Oprócz tego zegarki na co dzień posiadają takie charakterystyczne elementy, jak duże wskazówki, wyraźne kolory, a  niektóre wyposażone są nawet w budzik. Jak jednak dobrać taki rodzaj czasomierza do garnituru? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na kolor tarczy oraz rodzaj materiału, z którego wykonano pasek. Do najbardziej eleganckich tarcz należą te w jasnych kolorach, białym, szarym lub kremowym i to właśnie one najlepiej sprawdzą się przy garniturach. Z kolei pasek, szczególnie kiedy został wykonany ze skóry, warto odpowiednio dopasować do innych elementów ubioru. Dobrym rozwiązaniem może być zakup kilku pasków, które można wymieniać zależnie od okazji.

Zegarki klasyczne

Zwane również garniturowymi, zegarki klasyczne stanowią najczęściej polecane jeśli chodzi o dopasowanie do ubioru formalnego. Charakteryzują się one niezwykle minimalistycznym designem, są niemal w całości pozbawione zbędnych elementów graficznych – większość  nie posiada nawet cyfr. Koperta jest niewielka, niezbyt gruba, a zatem idealna do chowania jej pod mankietami. W zależności od innych elementów naszego ubioru, takich jak spinka od krawata lub sprzączka paska, wybierzmy złoty lub srebrny kolor koperty Tarcza przeważnie posiada jasny kolor, np. biały lub écru, chociaż często dobrym pomysłem jest wybór zegarka z tarczą o barwie kontrastującej z kopertą (np. złota koperta i czarna tarcza). Paski czasomierzy garniturowych wykonane są ze skóry, najczęściej tej naturalnej – podobnie jak w przypadku zegarków codziennych, również i tu ważny jest dobór koloru paska do innych skórzanych elementów ubioru. To doskonały rodzaj zegarka dla mężczyzn na wysokim stanowisku, którym nie wypada obnosić się z dużym, kolorowym czasomierzem, jak i również dla tych, którzy w kwestii dodatków cenią sobie proste i klasyczne rozwiązania.

Zegarek do garnituru… i nie tylko

Właściwe dopasowanie zegarka nie jest sztuką, jeśli pamięta się o kilku podstawowych regułach, takich jak odpowiednia wielkość koperty oraz pasujące do siebie kolory i materiały. To, co liczy się jednak najbardziej, to wybór zegarka, który będzie stanowił nie tylko dopełnienie stroju, ale i naszej osobowości i stylu. Osobom odważnym i chcącym się wyróżnić, warto polecić zegarki sportowe, natomiast mężczyznom ceniącym sobie klasyczny design i formalny wygląd spodobają się czasomierze klasyczne.

Powiązane treści