29 listopada 2021

Na czym polega złomowanie pojazdów?

W sytuacji, w której naprawa przewyższa wartość pojazdu lub jego sprzedaż jest niemożliwa dobrą alternatywą może się okazać złomowanie. W prawdzie polskie prawo daje właścicielom pojazdów kilka możliwości pozbycia się problemu niechcianego samochodu, jednak praktyka pokazuje, że złomowanie jest tą najprostszą, a w wielu przypadkach być może i najbardziej korzystną. Na czym polega? Gdzie oddać samochód na złom?

Złomowanie pojazdu krok po kroku

Interesuje Cię legalne złomowanie pojazdów – Łódź oferuje taką możliwość. Jak to zrobić? Pierwszym krokiem powinno być znalezienie złomowiska, które zajmuje się legalnym złomowaniem pojazdu. To właśnie legalne złomowanie pojazdu pozwoli pozbyć się wszystkich problemów wynikających z posiadania niechcianego samochodu, włącznie z jego wyrejestrowaniem i wypowiedzeniem umowy ubezpieczenia OC. Wyrejestrowaniu podlega pojazdy na wniosek jego właściciela, w przypadku gdy:

  • zostanie przekazany do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów.

Zanim zdecydujemy się na złomowanie pojazdu należy sprawdzić, czy wybrana przez nas stacja demontażu/punkt zbierania pojazdów/złomowisko działa legalnie i posiada odpowiednie zezwolenie marszałka województwa. Tylko wówczas na dowód zezłomowania pojazdu uzyskamy odpowiednie zaświadczenie, które stanowi podstawę do dopełnienia dalszych formalności związanych z wycofaniem pojazdu z obrotu.

Legalnie działające złomowisko i co dalej?

Złomować możemy pojazd kompletny lub niekompletny – od jego stanu będzie zależała cena, jaką uzyskamy za złomowany pojazd oraz wpis na zaświadczeniu. Żeby legalnie zezłomować samochód musimy mieć przy sobie:

  • dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający naszą tożsamość,
  • dowód rejestracyjny złomowanego pojazdu,
  • kartę pojazdu (jeśli takowa została wydana) lub inny dokument potwierdzający dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym.

Aby zezłomować pojazd samochód musi posiadać numer VIN lub numer nadwozia, podwozia lub ramy.

Jak przebiega złomowanie samochodu?

Stacja demontażu unieważnia dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz tablice rejestracyjne pojazdu. Następnie wydaje oświadczenia o ich unieważnieniu oraz zaświadczenie potwierdzające zezłomowanie pojazdu. Wszystkie te czynności są wykonywane bezpośrednio w chwili przekazania samochodu do złomowania, w związku z czym formalności na miejscu złomowania pojazdu jesteśmy w stanie dopełnić od ręki. Po otrzymaniu zaświadczenia potwierdzającego złomowanie pojazdu musimy udać się do wydziału komunikacji właściwego ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu i złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Mamy na to aż 30 dni.

Materiał partnera.

Powiązane treści