22 lutego 2023

Najdroższe jachty świata – sprawdzamy ile są warte

Ekskluzywne loty prywatnymi odrzutowcami, kosztujące miliony dolarów przyjęcia i seks za pieniądze. To tylko niektóre skojarzenia powstające w głowach respondentów, zapytanych o zwroty, którymi można opisać najbogatszych ludzi świata. Miliarderów, dla których pieniądz jest wyłącznie środkiem do realizacji swoich pragnień. Innym obiektem, który bezsprzecznie kojarzy się z bogactwem jest jacht. W niniejszym artykule sprawdzamy, która prywatna jednostka pływająca jest warta najwięcej. Wyróżnimy najbardziej luksusowy jacht świata.

Co cechuje jachty najbogatszych ludzi świata?

Najdroższe jachty świata są tak kosztowne, że za ich równowartość można by było wybudować małe osiedle mieszkalne. Ceny poszczególnych jednostek mogą wynosić nawet więcej, niż jeden miliard złotych. Jest to olbrzymia cena, za którą można kupić nawet kilkanaście nowoczesnych, sportowych samochodów z wysokiej półki cenowej. Ze względu na olbrzymi przepych i indywidualne zaaranżowanie przestrzeni na jachcie, niekiedy bardzo trudno jest określić rzeczywistą ich wartość. Najbogatsi ludzie świata mogą także kamuflować rzeczywistą cenę jachtu, tak aby nie płacić zbyt dużych podatków. Oficjalne wartości podawane w mediach są zatem mocno szacunkowe. Warto zauważyć, że koszty budowy i utrzymania jachtów o takiej klasyfikacji są bardzo wysokie, a ceny mogą się zmieniać w zależności od specyfikacji i wyposażenia jachtów. To, co jednego dnia kosztowało 400 milionów dolarów, kolejnego dnia może być wycenione – przykładowo – na 500 milionów. Jaki jest najdroższy jacht? Wyróżniamy listę 3 najbardziej kosztownych.

Najlepsze jachty – TOP 3

Oto zestawienie, które przedstawia najlepsze jachty na świecie, które są ogólnie znane i sfotografowane. Wielu bogatych ludzi unika wystawiania swoich dóbr do ogólnej opinii publicznej, dlatego temat jachtów jest niekiedy bardzo dobrze skrywany. Przykładem takiej sytuacji jest choćby kwestia tajemniczego jachtu History Supreme. To potencjalnie najdroższy jacht na globie, który nigdy nie był widziany. Jest podobno skrzętnie ukrywany przez najbogatszego Malezyjczyka, Roberta Kuoka. Nie jest to największy jacht – ma ponoć nieco więcej, niż 30 metrów długości.

Jacht Azzam

To największy i najdroższy jacht prywatny na świecie, który należał do szejka Khalifa bin Zayed Al Nahyan do czasu jego śmierci w 2022 roku. Został zbudowany w niemieckiej stoczni Lürssen Yachts w 2013 roku i osiąga prędkość maksymalną około 30 węzłów. Jego długość wynosi 180 metrów, a waga około 13 500 ton. Na pokładzie mieści się basen, jacuzzi, sala kinowa i heliport. Jego wartość wynosi ponad 600 milionów dolarów. Zalicza się do klasy super-jachtów i jest to bezsprzecznie najdroższy jacht na świecie.

Jacht Eclipse

Jacht ten należy do rosyjskiego miliardera Romana Abramowicza. Był najdroższym jachtem na świecie przed budową Azzama. Jego budowa kosztowała około 500 milionów dolarów. Został zwodowany w niemieckiej stoczni Blohm+Voss. Jacht ma długość 163 metrów i może pomieścić do 36 gości. Jest wyposażony w basen z przeszklonym dnem, dwie łodzie podwodne, dyskotekę, kino i wiele innych luksusowych udogodnień. Na jachcie pracuje aż 70 członków załogi. Na dachu jednostki są dostępne dwa lądowiska dla helikopterów. Pod koniec 2022 roku jacht widziany był na wybrzeżu Turcji.

Jacht żaglowy A

największe jachty żaglowe zdumiewają swoimi rozmiarami. Przykładem jest A należący do Andrieja Mielniczenki. To najdroższy jacht żaglowy świata, który cały czas pozostaje w posiadaniu rosyjskiego bogacza. Jednostka jest wyposażona w liczne udogodnienia, takie jak m.in. basen z przeszklonym dnem, teatr, gabinet spa oraz dwa lądowiska dla helikopterów. Jacht ma długość 143 metrów i jest najdłuższą jachtową jednostką z żaglami. Sailing Yacht A, bo również tak bywa określany, kosztował ponad 500 milionów euro. Ma zdumiewającą wysokość, która wynosi ok. 100 metrów. Jacht został zajęty przez włoskie władze 12 marca 2022 roku w porcie w Trieście, w związku z unijnymi sankcjami nałożonymi na szereg rosyjskich biznesmenów.

Powiązane treści