13 czerwca 2022

Rodzaje opon w wózkach widłowych

Opony to jeden z tych elementów wózka widłowego, które determinują jego prawidłową pracę. Dlatego warto na nie zwrócić szczególną uwagę. Jakie rodzaje opon są dostępne na rynku? Czy naprawa wózków widłowych powinna obejmować też wymianę opon?

Wózki widłowe – rodzaje wykorzystywanych opon

Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje opon do wózków widłowych. Różnią się one między sobą nie tylko budową, ale również sposobem montażu i wytrzymałością. Jak jednak każdy element konstrukcyjny podlegają zużyciu. Dlatego naprawa wózków widłowych powinna obejmować też wymianę opon, jeśli to konieczne. Jakie ogumienie ma się do wyboru?

Opony pneumatyczne (dętkowe). Wypełnione są sprężonym powietrzem i odznaczają się bardzo dobrą amortyzacją. Sprawdzają się w wózkach widłowych, które transportują wrażliwe i delikatne ładunki, albo poruszają się po nierównym terenie. Opony pneumatyczne można dodatkowo podzielić na:

  • diagonalne – wyróżniają się mniejszą odpornością na uszkodzenia mechaniczne w porównaniu z wariantami radialnymi. Dlatego stosuje się je w przypadku wózków widłowych eksploatowanych sporadycznie,
  • radialne – swoją budową przypominają opony samochodowe. Są trwałe i zapewniają niski opór toczenia oraz wysoki komfort jazdy. Sprawdzają się więc w częściej eksploatowanych wózkach.

Opony superelastyczne (pełne). Nie są jak opony pneumatyczne wypełnione powietrzem, lecz wykonane w całości z mieszanek gumowych. Brak wolnej przestrzeni przekłada się na ich parametry użytkowe – w porównaniu z oponami pneumatycznymi są solidniejsze i wytrzymalsze. Można je dodatkowo podzielić na:

  • dwuwarstwowe – wyróżniają się atrakcyjną ceną. Są jednak mniej trwałe niż warianty trójwarstwowe,
  • trójwarstwowe – są droższe od wariantów dwuwarstwowych, jednak odznaczają się wysoką wytrzymałością i trwałością. Sprawdzają się podczas wielozmianowych prac, np. w magazynie lub zakładzie produkcyjnym.

Niezależnie od rodzaju opony zużywają się i starzeją. Dlatego naprawa wózków widłowych powinna obejmować też ich przegląd i ewentualną wymianę. Nadmierne zużycie opony, jej rozwarstwienie lub widoczne wybrzuszenia mogą stwarzać zagrożenie dla operatorów. Dlatego nie można bagatelizować stanu technicznego opon.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Powiązane treści