5 października 2020

Samochód na doby czy na minuty – jaka jest różnica?

Krótkoterminowy wynajem aut to jedna z popularnych usług transportowych. W obszarze tym wyróżnia się carsharing dobowy i minutowy, które pozwalają użytkować samochody na korzystnych zasadach.

Czym jest carsharing?

Na początek kilka słów tytułem wyjaśnienia, czym w ogóle jest carsharing. Jest to usługa, która bazuje na idei współdzielenia aut. Z jednego samochodu może korzystać wiele osób. Ma to na celu przede wszystkim efektywną eksploatację pojazdów, ale także zmniejszenie natężenia ruchu w dużych miastach i ograniczenie ilości spalin. Samochód na doby – Łódź, Warszawa oraz inne duże ośrodki to miejsca, gdzie omawiana usługa funkcjonuje – to rozwiązanie dla wszystkich osób, które potrzebują auta na krótki termin bez konieczności ponoszenia wydatków na paliwo, serwis czy ubezpieczenie.

Carsharing dobowy i minutowy – jakie są różnice?

Jak wyjaśniają eksperci z firmy PANEK CarSharing, podstawowe różnice pomiędzy carsharingiem dobowym i minutowym dotyczą dwóch obszarów: czasu najmu i formalności. Przy wynajmie pojazdu na minuty w rachubę wchodzi krótszy czas, przeważnie do 2-3 godzin. Z kolei w przypadku carsharingu dobowego umowa zawierana jest na nieco dłuższy okres, ale poniżej doby.  Co się natomiast tyczy procedur, to wynajem na doby wygląda pod tym względem dość podobnie jak np. wynajem długoterminowy. Trzeba zarezerwować samochód (osobiście, online lub telefonicznie) i podpisać umowę w biurze obsługi klienta. Do wynajęcia samochodu na minuty wystarczy zaś aplikacja na smartfona pobrana ze strony wybranego operatora usługi. Pokazuje ona gotowe do jazdy samochody, a także służy do uruchomienia auta i zakończenia usługi. Oczywiście w razie jakichkolwiek problemów należy niezwłocznie skontaktować się z wypożyczalnią.

Możliwość wynajęcia samochodu na doby lub minuty to w wielu sytuacjach oszczędność czasu i pieniędzy. Kierowca płaci tylko za czas najmu i pokonany dystans. Stawki są różne w zależności od firmy świadczącej taką usługę, dlatego warto wcześniej sprawdzić cennik.

Artykuł gościnny.

Powiązane treści