28 grudnia 2020

Kolizja auta? Podpowiadamy co zrobić!

Niestety, ale wypadki często zdarzają się w najmniej oczekiwanych momentach. Musimy być przygotowani na taka ewentualność, aby mieć opracowany dokładny plan działania, który pozwoli nam na niezwłoczne uporanie się z problemem. Dzięki temu szybko załatwimy wszystkie formalności i będziemy mogli wrócić do codziennego życia.

Jaka jest różnica pomiędzy wypadkiem, kolizją a stłuczką?

Często stosujemy te terminy naprzemiennie, jednak oznaczają one inne sytuacje. Aby w pełni móc zrozumieć omawiane zagadnienie, musimy wyjaśnić sobie znaczenie tych pojęć, co pozwoli  prawidłowo stosować je w różnych przypadkach.

Najgorszy w konsekwencjach jest wypadek samochodowy. Pod tym pojęciem rozumiemy zdarzenie drogowe, w wyniku którego przynajmniej jedna osoba poniosła śmierć lub doznała poważnego uszczerbku na zdrowiu. Dodatkowo przyjmuje się, że wypadkiem nazywamy sytuacje, gdzie leczenie w wyniku odniesionych obrażeń trwa dłużej niż 7 dni.

Kolizja to zdarzenie, które niesie za sobą mniejsze konsekwencje niż wypadek. Warto dodać, że kolizje często nazywa się stłuczką i jest to jak najbardziej poprawna terminologia. W wyniku kolizji lub stłuczki największe szkody ponosi samochód.

Terminologię zdarzeń drogowych opieramy również na stopniu zniszczeń, których doznaje samochód, nie jest to jednak reguła. Przyjmuje się, że w wyniku wypadku drogowego uszkodzeniu ulega znaczna cześć pojazdu. Warto dodać, że nie jest to reguła, gdyż w śmiertelnych wypadkach samochody nie zawsze ulegają niemal całkowitemu zniszczeniu.

Twój samochód uległ znacznym uszkodzeniom w okolicy Pułtuska? Sprawdź, jak możesz go zezłomować: https://kupiewszystkieauta.pl/skup-aut-pultusk/

Jakie wypadki są najgorsze w konsekwencjach?

Wbrew pozorom nie istnieje podział na wypadki lub stłuczki drogowe, które mówią o tym, jaki jest najgorszy w konsekwencjach. Stopień zniszczenia pojazdu zależy w dużej mierze od prędkości, z jaka się poruszamy lub tego, co stanęło na naszej drodze.

Oczywiście do najbardziej niebezpiecznych i najpoważniejszych w skutkach zaliczamy zderzenia. Zderzenie może dotyczyć innego pojazdu, jak i różnych obiektów takich jak drzewa, mury, ogrodzenia, słupy czy znaki drogowe.

Uszkodzeniom najczęściej ulega przód pojazdu oraz jego boki. Ze względu na obecność na przodzie pojazdu ważnych ośrodków takich jak silnik, chłodnica i deska rozdzielcza, przejmują one część siły uderzenia chroniąc kierowcę, jednak często kosztem znacznego uszkodzenia.

Jak postąpić w przypadku kolizji drogowej?

Jeżeli zdarzy się, że ulegniemy kolizji drogowej, powinniśmy niezwłocznie zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Jeżeli żaden uczestnik zdarzenia nie uległ znaczącym uszczerbkom na zdrowiu, a okoliczności nie są poważne, musimy usunąć pojazd z jezdni, aby umożliwić dalszy ruch drogowy. W przypadku, kiedy nie potrafimy stwierdzić kto ponosi winę za zdarzenie, lub mamy problem z ustalaniem z kierującym drugim pojazdem winy, możemy wezwać policję. Często jednak udaje się załatwić wszelkie formalności bez jej interwencji.

Jeżeli Twój pojazd uległ znacznemu zniszczeniu, warto rozważyć jego zezłomowanie. Sprawdź nasza ofertę w okolicach Pruszkowa: https://kupiewszystkieauta.pl/skup-aut-pruszkow/

Kolizja auta – podsumowanie

Wiele kolizji wygląda groźnie tylko na pierwszy rzut oka podczas, gdy konsekwencje ni okazują się poważne. Warto jednak zachowywać maksymalna ostrożność na drodze i nie dopuszczać do sytuacji, w których narażamy na niebezpieczeństwo siebie oraz pasażerów.

Materiał sponsorowany.

Powiązane treści