6 kwietnia 2022

Samochód w leasingu czy na kredyt? Co się bardziej opłaca?

Planujesz budowę / rozbudowę floty pojazdów firmowych i zastanawiasz się nad korzystną opcją finansowania? To zrozumiałe, że nie chcesz angażować wszystkich środków własnych, aby nie zachwiać płynności finansowej. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję sprawdź, czy opłaca się mieć samochody w leasingu, czy lepszym wyborem będzie jednak kredyt.

Zarówno kredyt samochodowy, jak i leasing cieszą się dużą popularnością wśród przedsiębiorców. Obie pozwalają na stworzenie floty pojazdów bez konieczności ponoszenia jednorazowych wydatków, a co za tym idzie – nadmiernego obciążania finansów czy też angażowania środków w inwestycje nieprzekładające się bezpośrednio na większą sprzedaż. Wybór konkretnego finansowania wcale nie jest łatwy, ale powinien uwzględniać indywidualne potrzeby i oczekiwania przedsiębiorstwa.

Samochód w leasingu – kiedy się opłaca?

Na korzyść leasingu samochodowego przemawia wiele argumentów. Wśród nich wymienić można m.in.:

  • brak wpływu na zdolność kredytową – nie zamyka to drogi do ubiegania się o kredyty bankowe przeznaczone na finansowanie kluczowych inwestycji prowadzonych przez przedsiębiorstwo;
  • uproszczone procedury – nie ma potrzeby dostarczania szczegółowych dokumentów finansowych, szczególnie w przypadku deklaracji wysokiej opłaty wstępnej;
  • duże korzyści podatkowe – w koszty uzyskania przychodu można wliczyć pełną ratę (część odsetkową i część kapitałową).

Pamiętaj! To, czy samochód w leasingu będzie opłacalny, zależy od warunków konkretnej oferty. Dlatego nie możesz decydować się na przypadkowy wybór. Należy zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii, np.:

  • całkowity koszt finansowania – pozwoli to porównać atrakcyjność poszczególnych ofert,
  • wysokość miesięcznej raty – jeśli nie chcesz, aby samochody w leasingu dla firm były nadmiernym wydatkiem, przyjrzyj się ofertą z niską ratą;
  • dodatkowe opcje – sprawdź, czy umowa uwzględnia ubezpieczenie samochodu w leasingu, opłaty serwisowe itp.; jeśli tak, żadne dodatkowe koszty nie będą zaskoczeniem i nie obciążą budżetu.

Na szczególną uwagę zasługuje m.in. KINTO One Leasing na pojazdy używane dostępny w Toyota Leasing. Jego „odmienność” polega przede wszystkim na możliwości wymiany auta na kolejne – bez angażowania dodatkowych środków firmowych. Odbywa się to w oparciu o gwarancję odkupu pojazdu przez dealera – pozyskane pieniądze można przeznaczyć na uregulowanie ostatniej raty leasingowej i wpłatę wstępną kolejnego leasingu.

Kredyt samochodowy – kiedy warto?

Dla wielu przedsiębiorców kredyt samochodowy nadal pozostaje bardziej opłacalną formą finansowania. Warto się na nią zdecydować np. wówczas, gdy:

    • zależy ci na przeniesieniu praw własności użytkowanych pojazdów,
    • nie planujesz w najbliższym czasie korzystania z zewnętrznego wsparcia finansowego,

 

  • zależy ci na szybkim rozliczeniu podatku VAT – rozliczenie dokonywane jest w całości, ponieważ fakturę zakupową otrzymujesz zaraz po sfinalizowaniu transakcji. 

Wybór między leasingiem a kredytem powinien być dokładnie przemyślany. Należy wziąć pod uwagę wszystkie najważniejsze aspekty i przeanalizować je pod kątem potrzeb i oczekiwań swojego przedsiębiorstwa. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że wybrana forma finansowania przyniesie same korzyści.

Nasz partner radzi.

Powiązane treści