3 marca 2022

Sprzęt rolniczy – kupować, leasingować czy tylko wypożyczać?

Wiele osób prowadzących gospodarstwa rolnicze szuka rozwiązań dzięki którym uda im się zoptymalizować koszty i więcej zarobić. Nie ma się co oszukiwać prowadzenie gospodarstwa jest coraz mniej opłacalne, wszak ceny nawozów rosną, zaś w skupie mniej płacą za warzywa, owoce czy inne plony. Dodatkowo wielu rolników staje przed dylematem, a mianowicie kupować, leasingować czy wypożyczać sprzęt rolniczy?

Zalety zakupu sprzętu rolniczego

Wiadomo, że maszyny rolnicze są horrendalnie drogie. Dlatego prowadząc gospodarstwo małej czy średniej wielkości ich zakup za gotówkę jest praktycznie nierealny. Zasadniczo można wziąć kredyt. Jednak tutaj pojawia się pytanie, czy na spłatę kredytu będzie Was stać. Nawet kredyt rozłożony na wiele lat wiąże się z wysokimi ratami i niestety w przypadku gorszego roku, kiedy zbiory nie są duże, a przez to także zyski są małe, można mieć duży problem ze spłatą. Dodatkowo pojawia się jeszcze inne pytanie, czy aby na pewno nowoczesny sprzęt jest Wam potrzebny. Czasami można kupić maszyny używane albo zainwestować w ten sprzęt, który już posiadacie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że np. mocne opony do kombajnu gwarantują znaczące przyspieszenie prac, a przy tym nie uszkadzają zbiorów. Czasami inwestycja w nie jest zdecydowanie bardziej opłacalna niż inwestycja w nowy sprzęt, który przecież trzeba spłacać, a nie zawsze będzie Was stać na ratę. A od tego tylko krok do zadłużenia się i przejęcia komorniczego.

Czy warto leasingować maszyny rolnicze?

Coraz więcej osób korzysta z leasingu. Obecnie leasingowane są nie tylko samochody, ale nawet sprzęty informatyczne czy wyposażenie biur i co ciekawe także ekspresy do kawy. Ale leasingować można także maszyny rolnicze. I takie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością i uznaniem. Ale czy aby na pewno jest to rozwiązanie dedykowane Wam? Wszystko zależy od samych kosztów. Na pewno zaletą leasingu jest fakt, że nie trzeba od razu wykładać dużej kwoty. Dodatkowo leasing jest zdecydowanie łatwiejszy do uzyskania niż np. kredyt, dlatego jeżeli nie macie dobrej zdolności kredytowej nie oznacza to wcale, że nie uzyskacie leasingu. Po tym jak skończy się leasing możecie wykupić maszynę. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że miesięczna cena leasingu wcale nie jest taka niska. Wszystko zależy od warunków, jakie uda Wam się wynegocjować. Może się okazać, iż rata leasingowa będzie wyższa niż potencjalna rata kredytowa, wszak wpływa na nią także konieczność wykupienia OC i AC. Zatem jak widzicie opłacalność leasingu nie jest wcale taka oczywista.

A może wypożyczenie sprzętu rolniczego?

Każdy rolnik wie, że korzystanie ze sprzętu rolniczego jest wręcz niezbędne, by przyspieszyć prace. Ale trzeba jednak pamiętać, iż nie każde gospodarstwo rolne wymaga stosowania najbardziej nowoczesnego sprzętu. Dlatego też jeżeli dysponujecie swoimi maszynami, to warto nieco je udoskonalić i w wielu przypadkach taka opcja jest zdecydowanie bardziej opłacalna. Możecie to zrobić np. poprzez wymianę opon do kombajnu czy traktora. Jednak można też zastanowić się, czy w Waszym przypadku najbardziej opłacalna będzie opcja wynajmu. Ze sprzętu rolniczego korzysta się tylko w określonych miesiącach, w zależności od rodzaju uprawy, stąd możecie potrzebować sprzętu tylko na kilka dni. Zatem wynajem krótkoterminowy będzie bardziej opłacalny niż leasing.

O czym pamiętać prowadząc gospodarstwo rolne?

Jak widzicie nie zawsze zakup jest najbardziej korzystną opcją. Ale też nie zawsze należy wybierać leasing. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj działalności prowadzicie i jakie koszty możecie ponosić, by nadal czerpać zyski z prowadzonej działalności rolniczej. Dodatkowo warto zastanowić się jeszcze nad tym, jakie działania wdrożyć, by prowadzenie gospodarstwa rolnego było dla Was opłacalne. Jeżeli z roku na rok Wasze zyski maleją, to rzeczywiście należy pomyśleć, czy przypadkiem nie należy zmienić profilu gospodarstwa i np. zdecydować się na uprawę innych roślin, tym bardziej że możliwości jest naprawdę sporo. Warto też zaplanować już na początku roku sposób przeprowadzania prac, ale i oczekiwane koszty, a także zyski jakich można się spodziewać.

Nasz partner radzi.

Powiązane treści