Słowo elektromobilność od wielu lat napędza motoryzację. Z roku na rok, producenci aut przedstawiają w swoich ofertach coraz więcej modeli samochodów elektrycznych. W związku z tym, rozbudowywuje się również ogólnodostępna infrastruktura ładowania.
Co to jest elektromobilność?
Elektromobilność (e-mobilność) to zagadnienia związane ze stosowaniem pojazdów z napędem elektrycznym (samochody osobowe, autobusy, hulajnogi,motocykle, rowery). Zawierają one wszystkie cechy związane z pojazdami elektrycznymi – od projektowania po użytkowanie – jak ładowania czy kwestie społeczne.
Rozwój e-mobilności wpływa na poprawę jakości powietrze. W większych miastach Polski jego zanieczyszczenie pochodzi również z transportu. Dzięki elektromobilności, można ograniczyć ilość emitowanych gazów cieplarnianych, co przyczyni się do poprawy zdrowia publicznego. Dodatkowym atutem obniżenie hałasu pochodzenia komunikacyjnego.
Elektromobilność na świecie
Aby zachęcić klientów do kupowania pojazdów elektrycznych, rządy wielu państw posiadają regulacje prawne jak system dopłat. Jak podaje Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA), pod koniec 2020 roku, na drogach na całym świecie ok. 10 milionów pojazdów elektrycznych. Europa wyprzedziła Chiny w kwestii rejestracji elektrycznych aut osobowych – jej wynik to 1,4 miliony, natomiast Chin – 1,2 miliony.
Pionierami w e-mobilności stale pozostają kraje skandynawskie i Beneluksu – Belgia, Holandia oraz Luksemburg. Norwegia planuje do 2025 roku całkowicie zrezygnować ze sprzedaży pojazdów spalinowych.
Elektromobilność ma niemałe szanse na większy rozwój. Jest to związane z rosnącą świadomością dotyczącą zmian klimatu. Wiele państw wprowadza systemy zachęcające do zakupu samochodów elektrycznych jak np.: dotacje, ulgi, bezpośrednie dopłaty, zwolnienia z opłat za przejazdy płatnymi autostradami.
Elektromobilność w Polsce
Zainteresowanie samochodami elektrycznymi w polsce stale rośnie. W maju ubiegłego roku jeździło ich 25 407. W dalszym ciągu rośnie również liczba elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec maja wynosiła 10 105 sztuk.
Szacuje się, że w 2025 roku na polskich drogach może się poruszać 63-300 tysięcy pojazdów elektrycznych
Elektryczne auta marki Skoda – dostępne w autoryzowanym salonie w Piasecznie
W polsce od lutego 2018 roku obowiązuje Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych, w której mowa jest o rozwoju rynku pojazdów elektrycznych, napędzanych gazem ziemnym oraz wodorem. Wynika z niej również szereg zachęt i przekonujących argumentów do nabycia tych samochodów. Mają one wpłynąć na zwiększenie zainteresowania elektrykami i przyśpieszenie rozwoju e-mobilności w państwie.
SKODA – Innowacyjna, inteligentna i inspirująca elektromobilność
SKODA jest jedną z marek mającej w swojej ofercie samochody elektryczne. Niedawno pochwaliła się nowym modelem, Skodą Enyaq iV. Jak możemy przeczytać na stronie producenta “Nazwa nowej submarki ŠKODY symbolizuje szereg cech, które wyróżniają modele iV. „i” oznacza innowacje i inteligencję.” SKODA planuje do końca 2022 roku posiadać w swojej ofercie ponad dziesięć w pełni lub częściowo elektrycznych aut.
Nasz partner radzi.