21 sierpnia 2023

Wodnista sperma – czym jest spowodowana i co może oznaczać?

Wygląd i konsystencja nasienia, podobnie jak jego ilość uwarunkowane są wieloma czynnikami i istnieje szeroki margines tolerancji dla ich prawidłowości. Wodniste nasienie może zależeć od diety, trybu życia, wieku oraz stanu zdrowia mężczyzny. Może być również spowodowane częstotliwością aktywności seksualnej, co przedkłada się na gęstość nasienia, jego kolor i ilość. 

Prawidłowy wygląd spermy i jej właściwa ilość

Na wygląd oraz konsystencję nasienia ma wpływ wiele czynników. Jeśli zauważasz, że sperma przybiera wyraźnie rzadszą konsystencję, jest przezroczysta lub jest jej wyraźnie mniej, powodem może być stan zdrowia, przede wszystkim wahania hormonalne, zmniejszona ilość plemników, wiek, ilość stosowanych używek, dieta, ilość aktywności fizycznej, częstotliwość stosunków seksualnych oraz przyczyny, leżące po stronie Twojej psychiki. Według opinii specjalistów prawidłowa ilość spermy podczas wytrysku powinna mieścić się w przedziale 2-6 ml, a jej konsystencja powinna być dość gęsta, galaretowata. Prawidłowy kolor spermy to biały. W następstwie spożytych produktów może posiadać odcień żółtawy,

Konsystencja spermy a płodność

Konsystencja spermy związana z liczbą plemników może nieznacznie zmniejszyć szanse na zapłodnienie, jednak nie jest to determinantą. Często wystarczy podjąć więcej prób zapłodnienia, by osiągnąć rezultat. Oligospermia, czyli zmniejszenie ilości plemników, występujących na mililitr spermy jest jedną z najczęstszych przyczyn wodnistości nasienia. Jeżeli stwierdzono u Ciebie 15 milionów plemników na mililitr nasienia, możesz mówić o oligospermii. Powiększenie penisa nie jest sposobem na poprawę jakości spermy. Ten stan może być przejściowy i stosowanie odpowiedniej diety, rezygnacja z używek, dbałość o regularną aktywność fizyczną mogą w tym względzie znacznie wpłynąć na poprawę gęstości i jakości nasienia.

Rzadkie nasienie – jak wpłynąć na poprawę jego jakości?

Zastanawiasz się, czy częste stosunki lub masturbacja mogą wpłynąć na rozrzedzenie nasienia? Może być to powód wodnistej spermy. Jeśli masturbujesz się kilka razy w ciągu dnia, organizm może nie nadążyć z produkcją wysokiej jakości nasienia. Sperma może mieć rzadką konsystencję, przezroczysty odcień, a jej galaretowata konsystencja zmieniać się zauważalnie. Sposobem może okazać się rzadsza masturbacja i stosunki seksualne. Jeśli ograniczysz aktywność seksualną do kilku razy w tygodniu, zauważysz różnicę w wyglądzie i konsystencji nasienia. Zarówno kolczyk w penisie, jak i zabawki erotyczne nie mają bezpośredniego związku z gęstością nasienia. Liczbę kontaktów seksualnych warto przedłożyć na ich jakość. Spróbuj je ograniczyć i sprawdzić, czy organizm ma odpowiednią ilość czasu na produkcję spermy. Najczęściej wystarczy kilka godzin, jednak w sytuacji, gdy Twoje nasienie uległo znacznemu rozrzedzeniu lub jest go wyraźnie mniej, pozwól organizmowi na dłuższą regenerację. Zadbaj ponadto o właściwy poziom nawodnienia i odpowiednią, lekkostrawną, bogatą w witaminy i minerały dietę.

Prawidłowa gęstość spermy – kiedy konsystencja powinna niepokoić?

Wodniste, przezroczyste nasienie w zbyt dużej ilości może się zdarzać i jest to reakcja normalna na duże nawodnienie organizmu. Jeśli od czasu do czasu ilość nasienia jest większa niż 6 ml nie jest to powodem do niepokoju. Podobnie, jeśli raz na jakiś czas ilość spermy jest mniejsza niż w normie. Warto wtedy dowiedzieć się, jak zwiększyć ilość spermy podczas wytrysku i zastosować odpowiednio dobraną dietę, zwiększyć aktywność fizyczną oraz regulować częstotliwość aktywności seksualnej. Ilość spermy powinna niepokoić wtedy, gdy stale utrzymuje się jej niewielka ilość, nawet przy regularnej aktywności seksualnej kilka razy w tygodniu. Niepokojącym powinien być również kolor nasienia. Jeżeli zauważasz, że Twoja sperma ma odcień zielonkawy lub różowy koniecznie zgłoś się do specjalisty. Wyeliminowanie ewentualnej infekcji oraz schorzeń, mogących wpływać na konsystencję i kolor spermy jest konieczne dla zachowania zdrowia.

Powiązane treści