20 grudnia 2021

Wpływ alkoholu na organizm: 3 najczęstsze schorzenia alkoholików

Alkoholizm jest przewlekłą i groźną dla życia chorobą. Uzależniony nie ma kontroli nad ilością spożywanego przez siebie alkoholu, a jego uzależnienia nie można oceniać wyłącznie w kategoriach moralnych. Nałóg alkoholowy należy leczyć, aby osoba uzależniona mogła odzyskać dawne życie. Alkoholizm uważa się także za tzw. chorobę pierwotną. Co to oznacza? Uzależnienie od alkoholu może niestety stać się podłożem dla wielu innych poważnych dolegliwości psychicznych i fizycznych. Leczenie nałogu jest koniecznie dla zapobiegnięcia pojawienia się niebezpiecznych powikłań. Przybliżamy trzy schorzenia, które niezwykle często dotykają osoby zmagające się z alkoholizmem.

Uzależnienie od alkoholu a marskość wątroby

Wątroba stanowi centrum metaboliczne ludzkiego organizmu, do którego odprowadzane są wszystkie toksyczne i problematyczne substancje. Bez jej udziału etanol krążący w krwioobiegu nie mógłby zostać rozłożony. Nie ma więc nic dziwnego w fakcie, że negatywne następstwa spożywania alkoholu dotykają w pierwszej kolejności wątrobę.

Przy marskości wątroby dochodzi do zmian budowy tego organu i zwłóknienia tworzącej go tkanki. Zraziki wątrobowe, czyli podstawowe jednostki anatomiczne narządu, zamieniają się w guzki regeneracyjne, otoczone warstwami tkanki łącznej, które utrudniają prawidłową pracę organu. Szacuje się, że marskość wątroby to piąta najpopularniejsza przyczyna zgonów osób w wieku od 45 do 65 lat.

Marskość wątroby objawia się obniżony apetytem i niekontrolowanym spadkiem masy ciała. Podczas kiedy stopniowo zanika masa mięśniowa kończyn, rośnie obwód brzucha pacjenta. Może pojawić się osłabienie, stany podgorączkowe oraz zmiany skórne w okolicach dłoni i podeszw stóp.

U osób chorujących na zwłóknienie wątroby, nawet przypadkowe i słabe uderzenia mogą zamienić się w duże siniaki. Najbardziej wyraźne są jednak objawy ze strony układu pokarmowego. Zaliczamy do nich nudności, wymioty, biegunki i wzdęcia, bóle prawej okolicy podżebrowej oraz wygładzenie języka.

Polineuropatia alkoholowa

Nie wolno nam zapominać, że alkohol silnie oddziałuje na komórki nerwowe człowieka. Polineuropatia alkoholowa to obwodowe uszkodzenie układu nerwowego, czyli stan, w którym doszło do zaburzeń funkcjonowania wielu nerwów. Pierwszym objawem polineuropatii jest uczucie pieczenia, zlokalizowane na najbardziej dystalnych odcinkach rąk i nóg.

Osoba doświadczająca tego schorzenia zmaga się z dokuczliwymi parestezjami, czyli pozbawionym przyczyny uczuciem mrowienia, drętwienia i gorąca w różnych częściach ciała. Do pozostałych symptomów polineuropatii należą:

  • hiperalgezja, czyli nadwrażliwość na bodźce;
  • skurcze, drżenia i niedowłady, zwłaszcza dystalnych mięśni kończyn;
  • owrzodzenia skórne.

Przy polineuropatii występują także inne zaburzenia czucia. Odruchy głębokie odpowiedzialne za automatyczne reagowanie na niektóre bodźce, np. cofnięcie ręki, która dotknęła parzącego naczynia, stają się słabsze. Charakterystyczna chrypka, którą często kojarzymy z alkoholizmem, może być wynikiem neuropatii nerwu krtaniowego wstecznego.

Gdy polineuropatia alkoholowa dotknie autonomicznych włókien nerwowych (stymulujących pracę narządów wewnętrznych poza naszą świadomą kontrolą) mogą pojawić się zaburzenia rytmu serca, skoki ciśnienia tętniczego, biegunki, zaparcia lub wzmożona potliwość. Warto rozpocząć leczenie jak najszybciej – odtrucia alkoholowe we Wrocławiu trwają zwykle od 3 do 5 dni – w zależności od stopnia uzależnienia i innych uwarunkowań, indywidualnych dla każdego chorego.

Alkoholizm a zespół Otella

Ponieważ nadużywanie alkoholu wpływa negatywnie na układ nerwowy, przy uzależnieniu od tej substancji nietrudno o wszelkiego rodzaju zaburzenia i choroby psychiczne. Alkoholicy często mierzą się z depresją lub stanami lękowymi. Zespół Otella jest szczególnie charakterystyczny dla osób z zaawansowanym stadium uzależnienia od etanolu.

Dolegliwość ta jest rodzajem psychozy urojeniowej, w której pacjent jest niezwykle silnie przekonany o niewierności swojego partnera. Za dowód na prawdziwość swoich podejrzeń jest w stanie uznać najbardziej absurdalne zdarzenia i przedmioty, np. rachunek za przejazd taksówką lub awizo pozostawione przez listonosza. Nieustannie wymusza na partnerze przyznanie się do zdrady miłosnej i potrafi posunąć się do śledzenia go lub innych naruszeń prywatności.

Zespół Otella może być przyczyną fizycznej agresji wobec osoby oskarżonej o niewierność. Zdecydowanie częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Do jego leczenia stosuje się leki przeciwpsychotyczne. Choroba ta niestety nie znika wraz z postanowieniem alkoholika o abstynencji i podjęciu walki ze swoim nałogiem, dlatego konieczna jest opieka specjalisty.

Materiał partnera.

Powiązane treści

Salon tatuażu

Salon tatuażu

W dzisiejszych czasach salon tatuażu to miejsce, w którym można wyrazić swoją osobowość, upamiętnić ważne wydarzenia...

czytaj dalej