23 maja 2024

Wyciągarka elektryczna – do czego służy i jak ją właściwie serwisować?

Wyciągarki kojarzą się z wszystkim z możliwością zastosowania podczas jazdy offroadowej, mimo że zakres funkcjonalności tych urządzeń jest znacznie szerszy. Do czego można wykorzystać wyciągarki elektryczne? W jaki sposób je serwisować i na co zwrócić uwagę przy zakupie? Podpowiadamy!

Czym są wyciągarki elektryczne i do czego można je wykorzystać?

Wyciągarki elektryczne to wyposażone w silnik urządzenia, które zasilane są z mocy zamontowanego w samochodzie akumulatora. Ich powszechne wykorzystanie przez miłośników offroadu sprawia, że niemalże każdy z nas potrafi wskazać wśród funkcji tych urządzeń możliwość wydostania pojazdu z miejsc, w których nawet napęd 4×4 musi uznać wyższość ukształtowania terenu i rodzaju nawierzchni. Błota, piaski, cieki wodne, rowy i trawersy – wyciągarki elektryczne znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie pokonanie konkretnej przeszkody grozi ryzykiem zatrzymania pojazdu. Urządzenia te okazują się być niezastąpione nie tylko w trakcie jazdy po bezdrożach, ale też i w sytuacjach z codziennego życia. Konieczność wciągnięcia łódki na przyczepę lub przypadkowe zjechanie do przydrożnego kanału nie są zaliczane do zdarzeń rzadko występujących, a wyposażenie samochodu w wyciągarkę potrafi całkowicie rozwiązać zaistniały problem.

Serwisowanie wyciągarek elektrycznych krok po kroku

Wyciągarka elektryczna – podobnie jak każde inne urządzenie – wymaga regularnej konserwacji. Po wielomiesięcznym okresie nieużywania należy dokładnie sprawdzić, czy mechanizm jej działania nie uległ niespodziewanej awarii, a w razie wątpliwości oddać sprzęt do profesjonalnej naprawy. Podstawowa konserwacja wyciągarek elektrycznych obejmuje regularne oczyszczanie komponentów z zabrudzeń, które mogą powstać w wyniku użycia. Kurz, piasek, błoto i wilgoć przyspieszają korozję oraz powstawanie uszkodzeń mechanicznych, dlatego jakikolwiek brud powinien być usuwany niezwłocznie po skorzystaniu ze sprzętu. Każda wyciągarka samochodowa wymaga również przeprowadzania okresowych przeglądów technicznych, na które składa się rozebranie i wyczyszczenie urządzenia, wymiana zużytych elementów oraz nasmarowanie stalowej liny, a w przypadku zamoknięcia skrzynki samego sterownika część ta wymaga osuszenia i konserwacji. Z procesem samodzielnego serwisowania urządzeń tego typu z pewnością poradzi sobie każdy użytkownik, jednak w przypadku wątpliwości można zdecydować się również na profesjonalną usługę czyszczenia i konserwacji u doświadczonego mechanika lub u producenta.

serwisowanie-wyciagarek-elektrycznych-krok-po-kroku.jpg

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wyciągarki elektrycznej?

Rynek wyciągarek elektrycznych jest szeroki, dlatego nietrudno zabłądzić w sieci w trakcie wybierania idealnego produktu. Do najważniejszych parametrów, od których w dużej mierze zależy funkcjonalność całego urządzenia, zalicza się uciąg oraz moc konkretnego modelu. W przypadku wykorzystania urządzenia do wyciągania quadów, samochodów osobowych oraz lżejszych aut terenowych w pełni wystarczająca jest wartość uciągu wynosząca 5 ton i więcej, natomiast sama moc wyciągarki nie powinna być niższa od 6 KM. Jeśli jednak wciąż zastanawiasz się, które urządzenie z tej kategorii będzie dla Ciebie idealne, to koniecznie zajrzyj na stronę dragonwinch.com. Różnorodność modeli i niezawodność pracy to podstawa, dlatego warto wybrać sprawdzony asortyment, który będzie służył przez lata!

Artykuł zewnętrzny.

Powiązane treści