18 lipca 2020

Co to jest mineta, francuz, cunnilingus – wszystko co musisz wiedzieć

Cunnilingus, czyli potoczna minetka, jest ustnym aktem płciowym wykonywanym przez osobę na sromie lub pochwie kobiety. Łechtaczka jest najbardziej wrażliwą seksualnie częścią żeńskich narządów płciowych człowieka, a jej pobudzenie może spowodować, że kobieta zostanie pobudzona seksualnie lub osiągnie orgazm.

Cunnilingus może być podniecający seksualnie dla obojga uczestników i może być wykonywany przez partnera seksualnego jako gra wstępna w celu  pobudzenia seksualnego przed innymi czynnościami seksualnymi (takimi jak stosunek pochwowy lub analny) lub jako akt erotyczny i fizycznie intymny sam w sobie. Jak większość form aktywności seksualnej, seks oralny może stanowić ryzyko zakażeń przenoszonych drogą płciową Jednak ryzyko przeniesienia zakażenia w przypadku seksu oralnego, zwłaszcza HIV, jest znacznie niższe niż w przypadku pochwowej czy analnej.

Seks oralny w niektórych częściach świata jest często uznawany za tabu, istnieją społeczności, które nawet zakazują takiej praktyki. Powszechnie uważa się, że seks oralny nie jest czynnikiem wpływającym na dziewictwo któregoś z partnerów, choć pary lesbijskie powszechnie uznają go za formę utraty dziewictwa. Niektórzy ludzie mogą mieć również negatywne uczucia lub zahamowania seksualne związane z dawaniem lub przyjmowaniem przyjemności oralnej lub mogą odmówić jego stosowania. Zwykle jest to spowodowane wstydem, kiepskimi doświadczeniami lub niemożnością czerpania z tego aktu przyjemności z różnych powodów. Jest to jednak rzadkie zjawisko. Zdecydowana część osób uważa seks oralny za bardzo satysfakcjonujący i chętnie go praktykuje.

Etymologia i terminologia

Termin cunnilingus pochodzi od łacińskich słów na srom (cunnus) i czasownika „to lizać” (lingō). Powszechnym określeniem w języku polskim jest mineta lub zdrobnienie minetka. Określenie to wywodzi się się z francuskiego słowa minette (pol. kotka), którym we Francji nazywano ładne i młode dziewczęta. Z tego powodu funkcjonuje również określenie „miłość francuska”.

Teoria i Praktyka

Ogólne statystyki wskazują, że 70-80% kobiet wymaga bezpośredniej stymulacji łechtaczki, aby osiągnąć orgazm. Badania na temat kobiecej seksualności wskazują, że dla większości kobiet orgazm jest najłatwiej osiągany przez seks oralny z powodu bezpośredniej stymulacji łechtaczki (w tym stymulacji innych zewnętrznych części sromu, które są fizycznie powiązane z łechtaczką), która może być zaangażowana podczas aktu.

Podczas tej czynności partnerka może palcami otworzyć wargi sromowe, aby język lepiej stymulował łechtaczkę, lub też rozdzielić wargi sromowe dla swojego partnera. Szerokie rozdzielenie nóg również zazwyczaj otwiera srom na tyle, aby osoba wykonująca tą czynność mogła ustnie dotrzeć do łechtaczki.

Niektóre podręczniki seksualne zalecają rozpoczęcie od łagodniejszej, mniej skoncentrowanej stymulacji sromów i całej okolicy narządów płciowych. Można użyć końcówki lub spodniej części języka, istnieją również techniki z wykorzystaniem nosa, brody, zębów i warg. Ruchy mogą być powolne lub szybkie, regularne lub nieregularne, mocne lub miękkie, w zależności od preferencji uczestników. Język może być wprowadzony do pochwy, usztywniony lub ruchomy. Partner wykonujący może również wydawać dźwięki, aby wytworzyć wibracje.

Minecie może towarzyszyć palcowanie pochwy lub odbytu, albo użycie zabawki seksualnej; w celu penetracji pochwy celem może być stymulacja „punktu G”.

Bardzo ważną rzeczą jest zachowanie odpowiedniej higieny, ponieważ zła może prowadzić do przykrego zapachu, nagromadzenia potu i innych nieprzyjemnych czynników, które drugi partner może uznać za odpychające. Niektóre kobiety usuwają lub przycinają włosy łonowe, co może zwiększyć ich doświadczenie seksu oralnego i pomaga w zachowaniu higieny.

Istnieje również pojęcie autocunnilingus, co oznacza przyjemność oralną wykonywaną przez kobietę na sobie, jest to możliwe, ale wymagany jest niezwykle wysoki stopień elastyczności ciała.

Poglądy kulturowe i religijne

Poglądy kulturowe na robienie lub przyjmowanie minety wahają się od awersji do szacunku. W wielu kulturach i częściach świata jest on wciąż uznawany za tabu lub coś niepożądanego. W chińskim taoizmie cunnilingus jest czczony jako praktyka wypełniająca duchowo, która zwiększa długowieczność. We współczesnej kulturze zachodniej seks oralny jest powszechnie praktykowany wśród młodzieży i dorosłych.

Seks oralny jest również powszechnie stosowany jako środek zachowania dziewictwa, szczególnie wśród par heteroseksualnych. Czasami określa się to mianem „technicznego dziewictwa” (które dodatkowo obejmuje seks analny, wzajemną masturbację i inne niepenetrujące akty seksualne). Seks oralny jest popularnym substytutem pełnej aktywności seksualnej szczególnie wśród nastolatków.

Ludzie podają różne powody swojej chęci lub niechęci do wykonywania seksu oralnego lub zlecania im wykonywania cunnilingus. Niektórzy uważają cunnilingus i inne formy seksu oralnego za nienaturalne, ponieważ praktyki te nie prowadzą do reprodukcji. Niektóre kultury przywiązują symbolikę do różnych części ciała, co prowadzi niektórych ludzi do przekonania, że cunnilingus jest rytualnie nieczysty lub upokarzający.

„Francuz” i mniejszości seksualne

Podczas gdy powszechnie uważa się, że w przypadku lesbijskich praktyki seksualnych mineta jest ich podstawowym fundamentem, to niektóre lesbijki lub biseksualne kobiety nie lubią cunnilingus z powodu niechęci do tego doświadczenia lub z powodu czynników psychologicznych lub społecznych. Jednakże większość lesbijek i biseksualistek uważa, że jest to konieczność lub w dużym stopniu definiuje lesbijską aktywność seksualną. Pary lesbijskie częściej uznają niechęć kobiety do cunnilingus za problem niż pary heteroseksualne i często szukają terapii, aby przezwyciężyć zahamowania w tym zakresie.

Powiązane treści