2 czerwca 2022

Czym oświetlić ogród i taras? Rodzaje lamp zewnętrznych

Do oświetlenia ogrodu i tarasu potrzebujesz przemyślanego planu i lamp do zadań specjalnych – takich, które mogą pracować w niezbyt przychylnych warunkach atmosferycznych. Do wyboru pozostają różne rodzaje lamp ogrodowych. Jakie wybrać?

Po co oświetlać ogród i taras?

Chyba każdemu właścicielowi domu z ogrodem i tarasem zależy na tym, żeby móc korzystać ze swojego prywatnego kawałka natury nie tylko w ciągu dnia, ale także po zmroku. Zwłaszcza, gdy sezon grillowy w pełni… Na funkcjonalność i klimat przestrzeni zewnętrznej ogromny wpływ ma oświetlenie. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone lampy zewnętrzne:

  • gwarantują wygodne i bezpieczne poruszanie się po ogrodzie i tarasie,
  • pozwalają wyeksponować najatrakcyjniejsze strefy i elementy posesji,
  • uprzyjemniają wykonywanie różnych czynności na świeżym powietrzu – od grillowania, przez spożywanie posiłków, po czytanie książek,
  • ułatwiają wjazd do garażu i wejście do domu,
  • odstraszają potencjalnych złodziei,
  • sprawiają, że budynek nabiera unikatowego charakteru i odróżnia się od sąsiednich domów.

Z jednej strony światła nie może brakować, a z drugiej nie może ono razić, bo ogród/taras utraci swój urok i przytulność.

Światło rozproszone i punktowe w ogrodzie i na tarasie

W ogrodzie i na tarasie powinny się znaleźć różne lampy zewnętrzne, aby emitować zarówno światło łagodne i rozproszone, jak również wyraziste i punktowe. Pierwsze przyjemnie rozjaśnią sporą część przestrzeni i zbudują pożądany klimat, a drugie oświetlą ścieżki komunikacyjne, zwrócą uwagę na efektowne elementy posesji i umożliwią wygodne wykonywanie takich czynności, jak grillowanie czy czytanie.

Lampy do ogrodu stojące, sufitowe, dogruntowe i najazdowe

Lampy zewnętrzne różnią się pod względem budowy, a tym samym – sposobu i docelowego miejsca montażu. Najpopularniejsze są ogrodowe lampy stojące. Zwykle przyjmują one formę niewysokich słupków. Ustawia się je wzdłuż ścieżek, podjazdów i ogrodzeń oraz wokół budynków i elementów małej architektury. Zapewniają one subtelne, rozproszone światło. Najczęściej posiadają neutralną, minimalistyczną estetykę, więc dobrze harmonizują z nowoczesnym budownictwem. Do wyboru pozostają modele zasilane prądem oraz energią słoneczną. Popularnością cieszą się również świecące kule ogrodowe, które nocą zapewniają spektakularny efekt świetlny.

Kolejnym typem oświetlenia do ogrodu są lampy dogruntowe, które zabudowuje się w ziemi. Ich szczególną odmianą jest wytrzymała oprawa najazdowa, odporna na bardzo wysoki nacisk. Doskonale sprawdza się do podświetlania podjazdów, alejek, chodników, elewacji budynku i różnych stref ogrodu. Nie ma ryzyka, że o oprawę dogruntową zahaczymy autem albo uszkodzimy np. grając w piłkę. Gotową do zastosowania alternatywą dla opraw dogruntowych są lampy zewnętrzne na szpikulcu, wbijane w grunt. W przypadku zadaszonego tarasu, możesz zamontować ogrodową lampę sufitową. Wygląda jak nowoczesny plafon pokojowy, ale różni się klasą szczelności.

Materiał reklamowy, pochodzący od partnera serwisu.

Powiązane treści