7 października 2020

Odwodnienie liniowe – jakie będzie dobre?

Na pewno dobrze znasz te widoki – kałuże stojące na podjeździe, zalana wodą i błotem ścieżka do domu, woda stojąca w zagłębieniu terenu, niebezpiecznie blisko fundamentów twojego pomieszczenia gospodarczego. Deszczówka, która nie ma dokąd uciec, jest oczywiście nieestetyczna, bywa bardzo kłopotliwa, ale może się stać nawet bardzo groźna, jeśli uda jej się dotrzeć do zabudowań. Właśnie dlatego warto bronić swojej posesji i swojego spokoju – inwestując w proste, ale genialne rozwiązania tego wodnego problemu.

Odwodnienie liniowe odda ci przysługę

To proste prawa fizyki: woda, która nie ma dokąd ujść, zostanie na tej powierzchni, która jest dla niej niegościnna. Kałuże tworzą się właśnie wtedy, gdy woda jest takim nieproszonym gościem – i to takim, któremu nie wskazano wyjścia z tej niezręcznej sytuacji. Ale każdy właściciel posesji, który chciałby nie zatrzymywać wody na chodniku, podjeździe czy w innym miejscu, może jej dosłownie zamontować drogę ewakuacyjną. Tym właśnie jest system odwodnień liniowych. To długie i wąskie korytka, którymi deszczówka może spokojnie spłynąć – i dopłynąć gdzieś, gdzie już nie będzie sprawiała kłopotu.

Chcąc sprawić sobie odwodnienie liniowe, trzeba jednak uważnie przeanalizować swoją sytuację. Producenci takich udogodnień tworzą je z kilku rodzajów materiałów budowlanych – każdy z nich ma inne właściwości i sprawdzi się w innych okolicznościach. Korytka dla odpływającej deszczówki mogą być wydrążone w betonie, w polimerobetonie albo w tworzywie sztucznym. Beton to najbardziej tradycyjne tworzywo, które sprawdzi się między innymi podczas drenowania ulicy czy jakiejś wielkomiejskiej przestrzeni. Jest wystarczająco wytrzymały, żeby znieść duże obciążenia.

Jest jednak i jego unowocześniona wersja – beton wzbogacony polimerami, który znacznie lepiej znosi nie tylko ciężary, ale też trudy eksploatacji i nawet niszczący upływ czasu. Dlatego odwodnienia z polimerobetonu warto montować wam, gdzie jest wykonywana duża inwestycja budowlana, taka która ma posłużyć na lata, a jednocześnie jednia musi znosić naprawdę ogromne obciążenia. Wielkie parkingi, okolice lotnisk czy hal produkcyjnych – to idealne miejsca dla odwodnień z polimerobetonu.

Trwałość to także zaleta tworzyw sztucznych – jednocześnie są lekkie i nietrudno je zamontować, dlatego właśnie takie odwodnienia poleca się właścicielom niedużych posesji, a zwłaszcza domów jednorodzinnych. Pozostaje przejrzeć asortyment konkretnego producenta pod kątem rozmiarów, jakie mają korytka i studzienki stworzone dla konkretnego systemu odwodnień.

Artykuł powstał we współpracy z: http://www.bielbet.pl/

Artykuł gościnny.

Powiązane treści

Salon tatuażu

Salon tatuażu

W dzisiejszych czasach salon tatuażu to miejsce, w którym można wyrazić swoją osobowość, upamiętnić ważne wydarzenia...

czytaj dalej