4 września 2023

Progesteron u mężczyzn – co oznacza wysoką zawartość, a co niską?

Progesteron to bardzo popularny hormon płciowy, który wbrew pozorom nie występuje wyłącznie u kobiet. Można go bowiem znaleźć także u płci męskiej, gdzie wraz z testosteronem odpowiada za budowę ciała, a także ogólny poziom libido. U wielu mężczyzn występuje jednak niedobór lub nadmiar progesteronu, co może przynosić niechciane reperkusje. 

Dlaczego progesteron u mężczyzn jest tak ważny?

Progesteron u mężczyzn to temat, który często jest pomijany. Większość osób sądzi, że jedynym męskim hormonem jest testosteron, aczkolwiek jest to nieprawdziwy stereotyp. Progesteron w organizmie mężczyzny odpowiada przede wszystkim za popęd seksualny oraz cechy płciowe, jednak zakres jego zadań jest o wiele szerszy. Cechą charakterystyczną progesteronu jest to, że jego poziom obniża się wraz z wiekiem – analogicznie jak poziom testosteronu. Na niewłaściwy poziom progesteronu mogą wpływać także inne czynniki takie jak nieodpowiednia dieta czy stres. Wysoki progesteron u mężczyzn to dość często spotykany problem i choć nie zawsze musi być objawem poważnych chorób, to nie można go bagatelizować. Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat hormonów, to warto dowiedzieć się, jak masturbacja wpływa na testosteron.

Wysoki progesteron u mężczyzn – co robić w takiej sytuacji?

Wysoki progesteron u mężczyzn objawy mogą być bardzo różne. Zazwyczaj są one jednak dość intensywne, w efekcie czego większość mężczyzn zauważa, że w ich organizmie dzieje się coś niedobrego. W przypadku wysokiego progesteronu najlepszym patentem na jego zmniejszenie jest aktywność fizyczna i przejście na znacznie zdrowszą dietę. Głównym objawem zbyt wysokiego progesteronu może być spadek popędu seksualnego i utrata satysfakcji ze współżycia. Bardzo często spotykanym symptomem podwyższonego progesteronu są również problemy z budowaniem mięśni czy permanentne zmęczenie. Podwyższony progesteron u mężczyzn to nierzadko spotykany problem, który spędza sen z powiek wielu panów. Osoby zmagające się z podwyższonym progesteronem powinny pamiętać przede wszystkim o tym, aby ze swojej diety wyeliminować tłuszcze oraz żywność wysoko przetworzoną. Zamiast niej warto wprowadzić z kolei białko i węglowodany. Mężczyźni zainteresowani polepszeniem swojego życia seksualnego powinni również zainteresować się tym, jak zwiększyć ilość spermy w trakcie seksu. Dzięki temu zbliżenia z ukochaną osobą będą jeszcze przyjemniejsze i atrakcyjniejsze.

Jaka jest norma progesteronu u mężczyzny?

Sporo panów zastanawia się, jak obniżyć progesteron u mężczyzn, aby polepszyć swoje doznania seksualne i ogólne samopoczucie. Najlepszym patentem na sprawdzenie poziomu progesteronu jest wykonanie prostych badań. Co istotne, progesteron u mężczyzn jest produkowany przez jądra i korę nadnerczy, w efekcie czego jego poziom w organizmie może ulegać relatywnie sporym wahaniom. Przyjęło się, że progesteron norma u mężczyzn powinna wahać się między 0,2 a 1,38 ng/ml. Co ciekawe, progesteron jest mocno powiązany z testosteronem, co oznacza, że kiedy poziom jednego hormonu wzrasta, to drugiego także rośnie. Warto nadmienić, że w przypadku progesteronu problemem może być nie tylko zbyt wysoki, ale również zbyt niski poziom hormonu. Niski progesteron u mężczyzn objawia się zarówno kiepskim samopoczuciem, jak i problemami z erekcją, przyrostem tkanki tłuszczowej czy problemami skórnymi.

Progesteron normy u mężczyzn pozwalają na określenie, czy w organizmie mężczyzny nie ma zbyt dużej ilości tego hormonu. Regularne kontrolowanie swojego zdrowia jest bardzo ważne, albowiem zarówno za niski, jak i za wysoki progesteron mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Nie tylko zaburzają one komfort płynący z seksu, ale również sprawiają, że ogólne samopoczucie mężczyzn staje się o wiele gorsze. Brak równowagi hormonalnej to problem, który może dotyczyć mężczyzn w każdym wieku, dlatego nie wolno go bagatelizować. Jeżeli interesuje Cię tematyka problemów zdrowotnych u mężczyzn, to warto zapoznać się z kwestiami związanymi z tarczycą u płci męskiej.

Powiązane treści