27 stycznia 2022

Wynajem długoterminowy, leasing czy kupno? Porównujemy poszczególne opcje

Wynajem długoterminowy, leasing czy zakup własnego auta? Który sposób na pozyskanie firmowego samochodu będzie najlepszy?

Wybór finansowania auta firmowego nie należy do najłatwiejszych. Sprawy nie ułatwia fakt, że ta decyzja wpływa na koszty eksploatacji samochodu oraz możliwości jego wykorzystania. Jeśli chodzi o sposoby pozyskania pojazdów do floty, największe znaczenie mają trzy rozwiązania: zakup (za gotówkę lub na kredyt), leasing oraz wynajem długoterminowy auta. Wady i zalety każdego z nich omawiamy poniżej.

Zakup samochodu dla firmy. Kiedy warto wybrać tę opcję?

Chyba najważniejszym argumentem przemawiającym za kupnem firmowego samochodu są duże możliwości dysponowania nim. Jego właściciel może go dowolnie modyfikować, a także bez uzyskiwania dodatkowych zgód wyjeżdżać nim właściwie w dowolne miejsce. Nie musi też zwracać uwagi na ograniczenia co do przebiegu lub czasu trwania umowy, korzystając z niego dopóki istnieje taka potrzeba lub pozwala na to jego stan techniczny. Na to rozwiązanie warto też zdecydować się, jeśli zależy nam na modelu trudno dostępnym na polskim rynku i co za tym idzie – w ofercie leasingodawców lub wypożyczalni.

Na tym jednak korzyści płynące z kupna firmowego samochodu na własność się kończą. Jeśli chodzi o wady, na pierwszy plan wybija się wątpliwa opłacalność takiej inwestycji. Przedsiębiorca musi opłacić wszystkie podatki. Sam pojazd wraz z wiekiem i wzrostem przebiegu systematycznie traci na wartości, co sprawia, że jego ewentualna odsprzedaż zwykle jest mało korzystna. Do tych problemów dochodzą jeszcze koszty utrzymania, serwisowania i ubezpieczenia auta.

Leasing samochodu firmowego – wady i zalety

Na leasing auta wielu przedsiębiorców decyduje się ze względu na ulgi podatkowe oraz zwolnienie z akcyzy samochodowej i podatku od czynności cywilno-prawnych. Często jest to też rozwiązanie dużo tańsze od kupna pojazdu. Nawet, jeśli zsumujemy wszystkie koszty poniesione w związku z leasingiem, okazują się one niższe niż cena nowego samochodu. Co więcej, po zakończeniu umowy, leasingobiorca ma możliwość wykupienia auta na preferencyjnych warunkach.

Wady? Przede wszystkim konieczność samodzielnego opłacenia ubezpieczenia i poniesienia kosztów serwisowania. W porównaniu z wynajmem, w oczy rzucają się też wyższe miesięczne raty, uzależnione od wysokości stóp procentowych w przypadku leasingu z oprocentowaniem zmiennym. Oferty z oprocentowaniem stałym z kolei zwykle okazują się nieopłacalne.

W wielu przypadkach konieczna jest ponadto wpłata własna, a same raty niekorzystnie wpływają na zdolność kredytową. Leasingobiorca nie może też w pełni dysponować samochodem – np. wypożyczyć go innemu podmiotowi. Niekiedy też potrzebne jest zezwolenie leasingodawcy na wyjazd za granicę.

Wynajem długoterminowy. Czemu warto się na niego zdecydować?

Wynajem długoterminowy auta firmowego to rozwiązanie często najwygodniejsze i najbardziej elastyczne. Umowę z wypożyczalnią można zawrzeć na 24, 26 lub 48 miesięcy. Co ważne, opłacany co miesiąc abonament nie wpływa na zdolność kredytową. W każdą ratę wliczona jest nie tylko opłata za korzystanie z pojazdu, ale też inne usługi.

W ramach pakietu full service leasing wypożyczalnia zapewnia ubezpieczenie samochodu (w tym assistance), wymianę ogumienia i części eksploatacyjnych oraz bieżące naprawy. W cenie abonamentu często można liczyć także na dostarczenie auta zastępczego. Właściwie jedynym dodatkowym kosztem dla przedsiębiorcy jest zakup paliwa. W połączeniu z brakiem wpłaty własnej czyni to z wynajmu rozwiązanie najtańsze. Zwłaszcza po wprowadzeniu Polskiego Ładu i ostatnich podwyżkach stóp procentowych, które obniżyły opłacalność leasingu.

Full service leasing to nie tylko oszczędności, ale też wygodniejsze zarządzanie flotą. Menedżer, zamiast każdego miesiąca opłacać faktury od ubezpieczalni, serwisów lub sprzedawców części, zajmuje się tylko rozliczeniem z wypożyczalnią i dostawcą paliwa.

Jeśli chodzi o minusy tego rozwiązania, należy wspomnieć przede wszystkim o braku opcji wykupienia samochodu po preferencyjnej cenie. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę możliwość podpisania nowej umowy na wynajem kolejnego modelu, trudno poczytywać to za dużą wadę. Pamiętajmy też, że wynajętym pojazdem nie możemy dysponować dowolnie – np. dokonując przeróbek. Ten aspekt na szczęście dla większości klientów nie ma większego znaczenia.

Materiał partnera.

Powiązane treści

Salon tatuażu

Salon tatuażu

W dzisiejszych czasach salon tatuażu to miejsce, w którym można wyrazić swoją osobowość, upamiętnić ważne wydarzenia...

czytaj dalej