2 września 2021

Wynajem samochodu na kilka miesięcy – co musisz wiedzieć

Wynajem samochodu najczęściej kojarzy się z krótkoterminowym rozwiązaniem. Ale czy można wynająć auto na kilka lub nawet kilkanaście miesięcy? Tak, a rozwiązaniem,które to umożliwia jest wynajem średnioterminowy samochodu. Na czym dokładnie polega? Jakie korzyści przynosi wynajem średnioterminowy auta? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na czym polega wynajem średnioterminowy auta?

Średnioterminowy wynajem auta to oferta, która umożliwia korzystanie z fabrycznie nowego samochodu w zamian za uiszczenie comiesięcznej opłaty. Okres trwania takiej umowy może wynosić od 1 do 24 miesięcy i należy z góry go określić. Tego typu umowa jest jednak na tyle elastyczna, że w trakcie jej trwania można podjąć decyzję o przedłużeniu bądź skróceniu najmu. Wynajem średnioterminowy auta to oferta, z której mogą skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i firmy. W tym drugim przypadku możliwe jest również wynajęcie kilku samochodów, co pozwala zmniejszyć koszt firmowej floty.

Na jakich zasadach działa wynajem średnioterminowy auta?

Wspomniano już, że osoba wynajmująca samochód na kilka lub kilkanaście miesięcy zobowiązana jest do uiszczania comiesięcznej opłaty za jego użytkowanie. Z czego wynika jej wysokość? Jest ona uzależniona przede wszystkim od modelu wynajmowanego samochodu, ponieważ czym wyższa klasa auta, tym wyższa opłata za jego wynajęcie. Koszt uzależniony jest również od długości obowiązywania umowy, a na najatrakcyjniejsze stawki mogą liczyć najemcy decydujący się korzystać z auta przez minimum 12 miesięcy. Wysokość miesięcznego abonamentu uzależniona jest również od ilości wynajmowanych samochodów, co ma szczególne znaczenie w przypadku firm oraz określonego w umowie limitu kilometrów. Jego wysokość powinna odpowiadać indywidualnym potrzebom najemcy, ponieważ przekroczenie limitu wiąże się z koniecznością dopłaty za każdy nadliczbowy kilometr.

Opłacanie miesięcznego abonamentu jest o tyle korzystne, że mieści się w nim również serwis auta, opony sezonowe wraz z ich zmianą i przechowywaniem, a także pełen pakiet ubezpieczeń. Dodatkowo wypożyczalnia zapewnia pojazd zastępczy na czas napraw, przeglądów, czy usuwania szkód ewentualnych kolizji. Dzięki takiemu rozwiązaniu najemca auta odpowiada jedynie za to, by użytkować go zgodnie z przeznaczeniem, a wszystkim innym zajmuje się jego formalny właściciel, czyli firma oferująca wynajem średnioterminowy aut.

Zalety wynajmu średnioterminowego aut

Skorzystanie z oferty wynajmu średnioterminowego samochodu posiada wiele zalet. Korzyści wynikające z takiego rozwiązania są następujące:

  • stała miesięczna opłata za użytkowanie fabrycznie nowego auta,
  • możliwość wypożyczenia auta (bądź floty aut) na okres od 1 do 24 miesięcy na podstawie elastycznej umowy, którą można skrócić bądź wydłużyć,
  • możliwość przedłużania wynajmu w niezmienionej cenie,
  • szeroki wybór różnej klasy samochodów osobowych i dostawczych,
  • możliwość wliczenia opłaty za wynajem do kosztów uzyskania przychodu,
  • abonament zawiera serwis, ubezpieczenia, opony oraz samochód zastępczy,
  • brak opłaty wstępnej oraz konieczności wykupu pojazdu po zakończeniu najmu,
  • brak problemów z późniejszą odsprzedażą auta,
  • brak weryfikacji zdolności kredytowej oraz minimum formalności.

W jakich sytuacjach warto skorzystać z wynajmu średnioterminowego samochodu?

Wspomniano już, że wynajem średnioterminowy samochodu to rozwiązanie, które jest kierowane zarówno do osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Kiedy warto z niego skorzystać? Przede wszystkim wtedy, gdy chcemy użytkować nowe auto, ale nie stać nas na jego zakup lub zwyczajnie uważamy, że jest to nieopłacalne. Również wtedy, gdy zamierzamy chcemy co kilka lub kilkanaście miesięcy zmieniać auto na inne. Wynajem średnioterminowy zdecydowanie to ułatwi, ponieważ w tym przypadku nie musimy się martwić odsprzedażą auta, które już nam się znudziło. W przypadku przedsiębiorców skorzystanie z oferty najmu pozwoli m.in. przetestować auto pod katem jego przydatności do pracy, czy zwiększyć koszty uzyskania przychodu, a co za tym idzie zapłacić mniejszy podatek dochodowy. Wynajem średnioterminowy aut to również rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w przypadku przedsiębiorców prowadzących biznes sezonowy. Pozwala im wynająć dodatkowy samochód na czas szczytu sezonu.

Wynajem średnioterminowy aut to atrakcyjne cenowo rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu różnych sytuacjach. Jest o tyle wygodne, że pozwala użytkować fabrycznie nowy samochód, bez konieczności dbania o jego serwis, przeglądy, czy ważność ubezpieczenia.

Artykuł powstał przy współpracy z partnerem serwisu.

Powiązane treści