19 maja 2022

Auto detailing – powłoka kwarcowa czy ceramiczna?

Auto detailing to proces kompleksowego czyszczenia, renowacji i konserwacji pojazdu samochodowego lub jego elementów, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, w celu podniesienia walorów estetycznych i użytkowych pojazdu, a także przedłużenia jego żywotności. Do rozwiązań wchodzących w skład profesjonalnego detailingu zalicza się nakładanie dodatkowej powłoki na karoserię, by jak najskuteczniej ochronić lakier.

Powłoka ceramiczna

To najbardziej zaawansowana powłoka chemiczna na rynku, nadająca karoserii szklaną powłokę o bardzo wysokiej twardości (9H). Powłoka ceramiczna ma właściwości hydrofobowe. Dzięki temu woda nie osiada na karoserii, ale po niej spływa. Cecha ta sprawia także, że zanieczyszczeniom trudniej przylgnąć do karoserii. Łatwiej pozbyć się brudu, nie wspominając o po prostu rzadszych wizytach w myjni. Lakier będzie bardziej odporny na chemię i ptasie odchody. Sól drogowa nie będzie aż tak szkodzić karoserii, jak przed nałożeniem warstwy ochronnej. Powłoka ceramiczna na samochód wydobywa głębię lakieru. Nabiera on efektywnego wyglądu i staje się szklisty. Co więcej, dzięki powłoce ceramicznej nadwozie staje się bardziej odporne na działanie promieniowania UV. Lakier nie będzie płowieć.

Koszt powłoki ceramicznej zależy od kilku czynników, w tym wielkości samochodu oraz tego, czy preparat ma też zostać zastosowany na szyby, felgi i plastiki. Ważną kwestią jest aktualny stan powłoki lakierniczej. Szacunkowo za powłokę ceramiczną trzeba zapłacić od ok. 1500 do ok. 5000 zł.

Źródło: Promomoto.pl

Powłoka kwarcowa

To przede wszystkim na pewno tańsza forma rozwiązania ponieważ jej ceny zaczynają się nawet od 200 zł i łatwo jest znaleźć coś dla siebie, bowiem są dostępne w sprzedaży detalicznej. Powłoka kwarcowa na samochodzie utrzymuje się do 1 roku. Charakteryzuje się nieco skromniejszymi efektami, ale z pewnością o wiele lepszą trwałością oraz wytrzymałością w porównaniu do tradycyjnego wosku.

Podobnie jak w przypadku powłoki ceramicznej, tak samo tutaj uzyskujemy efekt hydrofobowy, który odpycha wodę i pozwala dłużej utrzymać czystość lakieru. Oczywiście profesjonalne nałożenie gwarantuje efekt szklistości lakieru, pogłębia się również kolor, szczególnie w autach w ciemnych barwach – lakier staje się nieco ciemniejszy i bardziej wyrazisty.

A może twardy wosk?

Jeśli nie chcemy wydawać wielkich pieniędzy na ochronę samochodu, możemy zdecydować się na nałożenie twardego wosku. Ta metoda daje zaskakujący efekt, nadaje śliskość, połysk i głębię lakieru. Powłoka stworzona przez wosk wytrzyma na karoserii auta około 6 miesięcy. Wosk świetnie maskuje drobne ryski lakieru przez co nadaje świetny połysk i głębie powierzchni lakierniczej. Cena takiej usługi waha się w przedziale 250 – 350 zł.

Materiał reklamowy, pochodzący od partnera serwisu.

Powiązane treści