6 stycznia 2022

Pierwsze buty dla dziecka – najważniejsze cechy

Dziecko wraz z wiekiem odkrywa świat i poznaje go z zupełnie innej perspektywy – głównie za sprawą stawiania pierwszych kroków. Nauka chodzenia jest zatem istotnym etapem rozwoju naszej pociechy, bowiem dla dziecka jest to wkroczenie w zupełnie nowy świat. Pierwsze buty dla dziecka muszą być w pełni bezpieczne i przystosowane do potrzeb małych stóp.

Czy dziecko powinno chodzić na boso?

Oczywiście stawienie pierwszych kroków przez dziecko to nie tylko ogromne zmiany dla malucha, ale także dla jego rodziców. Zobowiązani są oni wówczas do weryfikacji otoczenia pod kątem ewentualnych zagrożeń. Nasze pomieszczenia dopasowane muszą być do najmłodszego z domowników. Ważne jest zatem ukrywanie niebezpiecznych przedmiotów, zabezpieczenie ostrych krawędzi czy nieustanne sprawdzanie stanu podłoża. Dziecko początkowo zacznie się samodzielnie podnosić, następnie stawiać nieśmiałe kroki, pokonywać coraz większe trasy, aż w końcu zacznie biegać.

Specjaliści zalecają, aby nie zmuszać pociechy do chodzenia, ponieważ dziecko naturalnie zacznie chodzić wówczas, gdy czuć będzie taką potrzebę. Odkrywania i poznawanie otoczenia przez malucha odbywa się zatem w indywidualnym tempie. Większość dzieci swoje pierwsze kroki stawia na boso, stopa bezpośrednio stykając się z podłożem, doświadcza znacznie więcej doznań niż w przypadku butów. Chodzenie na bosaka możliwe jest jednak wyłącznie wówczas, gdy dziecko znajduje się w domu bądź ogrodzie. W innych warunkach podłoże stanowić by mogło duże zagrożenie.

Jakie powinny być pierwsze buty dla dziecka?

Wybranie się z maluchem na spotkanie rodzinne, ze znajomymi bądź spacer to doskonała okazja dla dziecka do rozwijania swoich umiejętności chodzenia. Konieczne jest wtedy zaopatrzenie dziecka we właściwe buty do nauki chodzenia. Jak jednak wybrać właściwy model? Poniżej kilka istotnych cech, którymi charakteryzować muszą się pierwsze buty dla dziecka:

  • Twardość i elastyczność – podeszwa musi zginać się w około 1/3 długości, jak i wykręcać się na boki.
  • Lekkość – buciki dla dziewczynki bądź chłopca cechować muszą się lekką konstrukcją. Obuwie nie może stanowić dodatkowego obciążenia dla delikatnych stóp.
  • Przewiewność i miękkość wierzchu buta – całość powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów, które zapewnią stopie właściwą cyrkulację powietrza.
  • Zapiętek i odpowiednia ilość miejsca na palce – stopa musi mieć pełną swobodę.
  • Cholewka – element ten kończyć powinien się nieco poniżej kostki dziecka.
  • Brak wkładek – nie zaleca się, aby obuwie zawierało dodatkowe wkładki wewnątrz.

Materiał partnera.

Powiązane treści