14 sierpnia 2023

Krew z penisa – na jakie schorzenia może wskazywać?

Krwawienie z penisa to objaw, który może pojawić się zarówno u dorosłych mężczyzn, jak i u nastolatków. Nie należy go bagatelizować, gdyż może wskazywać na infekcje o różnym podłożu, a nawet najpoważniejszą z chorób – nowotwór prostaty. Co zrobić, gdy zauważymy u siebie krew z penisa?

Krew z penisa – z jakimi schorzeniami związany jest ten objaw?

Plamienie u mężczyzn najczęściej pojawia się w trzech przypadkach – w czasie oddawania moczu, podczas wytrysku lub po stosunku. W pierwszym przypadku przyczyną krwawienia jest najczęściej infekcja o podłożu bakteryjnym, grzybiczym lub wirusowym. Rozpoznaniem typu zakażenia zajmuje się lekarz, który następnie wdraża odpowiednie leczenie. Zakażenie bakteryjne należy bowiem zwalczyć za pomocą antybiotyku, natomiast grzybicze przy pomocy różnego rodzaju preparatów przeciwgrzybiczych. Bardzo istotne jest również przestrzeganie zasad higieny, tak aby nie zarazić partnerki. Bakterie przedostające się do męskiego członka mogą powodować także krwawienie w czasie wytrysku. Niemniej jednak tego rodzaju zakażenie nie jest jedyną przyczyną wydobywania się krwi. O wiele poważniejszą jest nowotwór prostaty, a jego dodatkowymi objawami są:

  • zaburzenia erekcji,
  • ból podczas stosunku,
  • złe samopoczucie,
  • trudności w oddawaniu moczu.

Odpowiedź na pytanie, dlaczego mężczyzna krwawi podczas stosunku, nie jest jednoznaczna – każdorazowo należy więc udać się do lekarza, który przeprowadzi badania, wykluczając rozwój choroby nowotworowej. Tymczasem w przypadku potwierdzenia diagnozy, konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Niepokój wśród mężczyzn budzi również krew z penisa po stosunku. Najczęściej pojawia się ona w efekcie uszkodzenia mechanicznego. Jeśli para korzysta z różnego rodzaju gadżetów erotycznych, zwłaszcza nieatestowanych, może dojść do podrażnienia prącia. W rzadkich przypadkach krew jest objawem uczulenia, na przykład na materiał, z którego wykonana jest prezerwatywa bądź lubrykant. Jeśli krwawienie jest wynikiem urazu lub alergii, czerwone plamki pojawią się na penisie, nie wypływa natomiast krew z prącia ani z cewki moczowej. Krew po stosunku lub masturbacji może też świadczyć o:

  • zapaleniu żołędzi i napletka,
  • uszkodzeniu napletka,
  • zerwaniu wędzidełka.

Zapalenie żołędzi i napletka leczy się specjalistycznymi maściami, bardzo ważne jest także dbanie o higienę miejsc intymnych. Tymczasem leczenie uszkodzonego napletka lub zerwanego wędzidełka zwykle przybiera formę prostego zabiegu chirurgicznego.

Krew z penisa – jakie kroki należy podjąć?

Jeśli mężczyzna zauważy u siebie krew z prącia lub cewki moczowej, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Na początek wystarczy konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu, który zleci podstawowe badania, a następnie podejmie decyzję w kontekście leczenia bądź dalszej diagnostyki. Jeśli okaże się konieczne, wyda również skierowanie do urologa. Przyczyny krwawienia z penisa nie muszą być poważne, jednak nawet drobna infekcja wymaga odpowiedniego leczenia. Objawu tego nie należy lekceważyć, gdyż może wskazywać na chorobę nowotworową – w takiej sytuacji bardzo ważne jest wdrożenie szybkiego, efektywnego leczenia. Krew z penisa może pojawić się zarówno u dorosłych mężczyzn, jak i u młodych chłopców. Występuje niezależnie od tego, czy mężczyzna jest aktywny seksualnie, chyba że mowa o krwi z penisa pojawiającej się wskutek uszkodzenia mechanicznego.

Krwawienie a aktywność seksualna

Krwawienie z penisa może obniżać jakość życia seksualnego, zwłaszcza jeśli pojawia się dodatkowo pieczenie czy świąd. Warto, do czasu całkowitego wyleczenia, powstrzymać się od współżycia. Szczegółowe zalecenia powinien wydać lekarz prowadzący. To, kiedy będzie można powrócić do aktywności seksualnej, zależy w dużej mierze od przyczyny krwawienia. W przypadku grzybicy czy infekcji bakteryjnej należy bowiem uważać, aby nie doszło do zarażenia partnerki. Uszkodzenie mechaniczne również może być przeszkodą we współżyciu, zwłaszcza jeśli doszło do rozległego uszkodzenia naskórka.

Powiązane treści